O šelmí mapě

 

Tato mapa zobrazuje vybrané údaje související s výskytem vlka, rysa a medvěda v České republice: výskyt, migrační koridory, kritická místa střetu s dopravou, škody způsobené na hospodářských zvířatech a další rizka pro velké šelmy.

 

Výskyt šelem

 

Data o výskytu rysa a medvěda pocházejí z let 2012–2016 a jsou zobrazeny v kvadrátech 10 × 10 km, které jsou rozlišené na:

Hlavními zdroji dat byly databáze Hnutí DUHA Olomouc, Správy národního parku Šumava, Alka Wildlife a Správy KRNAP. Byla vybrána jen věrohodná ověřitelná data (tzv. C1 a C2 data, více informací o klasifikaci nálezů na stránce o Monitoringu šelem). Celá metodika a výsledky analýz byly publikovány v časopise Lynx:

 

Kutal M., Belotti E., Volfová J., et al, 2017: Výskyt velkých šelem – rysa ostrovida (Lynx lynx), vlka obecného (Canis lupus), medvěda hnědého (Ursus arctos) – a kočky divoké (Felis silvestris) v České republice a na západním Slovensku v letech 2012–2016 (Carnivora). Lynx, n s 48:75–89. Celý článek si můžete stáhnout zde

 

V případě vlka jsou zobrazena předpokládaná teritoria stanovená na základě  prokázaných případů rozmnožování vlka, doložených fotopastmi nebo genetickou analýzou, případně z opakovaných věrohodných nálezů stopních drah a trusu, z nichž bylo možné přítomnost teritoria potvrdit. Teritoria jsme podle barvy rozlišili na smečky (3 a více jedinci), páry (2 jedinci) a teritoriální jedince. Na monitoringu a výzkumu se podílejí Hnutí DUHA Olomouc, Mendelova univerzita v Brně, Česká zemědělská univerzita v Praze, Správa národního parku Šumava a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Přeshraniční teritoria byla konzultována s polským sdružením WILK, partnery projektu OWAD ze Saska a s Veterinární univerzitou ve Vídni. Genetické analýzy prováděla Univerzita Karlova, Česká zemědělská univerzita a CEwolf konsorcium.

 

Škody na hospodářských zvířatech

 

Mapa zobrazuje škody na hospodářských zvířatech způsobené vlkem obecným a vyplacené náhrady z let 2016–2018. Data pocházejí z krajských úřadů, AOPK ČR a Správy národního parku Šumava. Ne ve všech případech byly žadateli uplatňovány náhrady, v některých případech se statistiky krajských úřadů a orgánů ochrany přírody rozházejí. Někteří žadatelé nemuseli škodu hlásit, v tom případě pak v žádných statistikách nefiguruje. Na druhou stranu pokud k šetření nebyl přivolán příslušný orgán ochrany přírody, nemohlo být ani potvrzeno, že škodu skutečně způsobil vlk. Mapa nezobrazuje přesné lokality vzniku škod, ale středy katastrálních území (definiční body katastrálních území), kde ke škodě (nebo více škodám) v daném roce došlo).

 

Migrační koridory

 

Velké šelmy jsou díky svým velkým prostorovým nárokům více než jiné druhy ohroženy fragmentací (rozkouskováním) krajiny a střetu s dopravou. Na mapě jsou zobrazeny vymapované migrační koridory velkých šelem v ČR, na Západním Slovenku a v Polsku. Koridory byly vymapovány v rámci různých projektů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Hnutí DUHA Olomouc a Štátné ochrany prírody SR.

Podkladová vrstva migračních koridorů v Česku je převzata z výsledků projektu vědy a výzkumu Ministerstva životního prostředí ČR VaV-SP/2d436/08 „Vyhodnocení migrační propustnosti krajiny pro velké savce a návrh ochranných a optimalizačních opatření" (zpracovatel VÚKOZ, AOPK ČR a Evernia s.r.o.). Vrstva migračních koridorů na území západního Slovenska vznikla v roce 2019 na základě aktualizace dřívějších návrhů Fatranského spolku a Hnutí DUHA Olomouc z roku 2012.

 

Ohrožení a rizika

 

Vzhledem k relativně malé početnosti velkých šelem je jejich přežití u nás do značné míry ovlivněno negativními faktory, jako jsou střety s dopravou, lov a narušení migračních koridorů. Proto jsou v mapě zobrazena i místa známých střetů s dopravou, riziková místa na silnicích při křížení migračních koridorů šelem, nebezpečné developerské záměry a známé případy pytláctví. Podrobnější informace o ohrožení šelem najdete na www.selmy.cz/ohrozeni.

 

Jak mapa vznikla?

Šelmí mapu vytvořilo Hnutí DUHA Olomouc v rámci projektu „Ochrana velkých šelem v dlouhodobé perspektivě – propustná krajina – trvalá udržitelnost“, podpořeného Nadací Partnerství z Programu švýcarsko-české spolupráce. Další aktualizace a rozšíření mapy proběhly například v rámci projektu „Koordinácia ochrany, monitoringu a manažmentu západokarpatskej populácie vlka dravého a rysa a ostrovida na československom pomedzí“ za podpory programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika a pokračují na základě aktuálně běžících projektů, například „Soužití s velkými šelmami v České republice.

 

Další informace o mapě naleznete v záložce Otázky a odpovědi.

 

Uvítáme Vaši zpětnou vazbu

 

Pokud v mapě objevíte nefunkční prvek nebo jiný technický problém, případně budete mít návrh na vylepšení či doplnění, kontaktujte nás na info@selmy.cz.

 

Autoři fotografií: Hnutí DUHA Olomouc, pokud není u fotografie uvedeno jinak

Technické řešení: 6artisans

 

Mapový podklad: OpenStreetMap - © Přispěvatelé OpenStreetMap

Zdroj ikonky ovce: Icons made by Freepik from www.flaticon.com